Beypazarı Doğa Evi

Öncelikle Doğa Derneğini tanıtmam lazım sizlere. Doğa derneği, amacını

"Doğa ve insanı bir bütün halinde ele alarak başta "Önemli Doğa Alanları" olmak üzere tüm Türkiye sathında doğanın yaşamasını sağlamak."
olarak açıklayan bir sivil toplum kuruluşu.
Ek bilgi olarak söyleyeyim ÖDA yani Önemli Doğa Alanları çeşitli bilim merkezleri tarafından çeşitli kriterlere göre belirlenen özel alanlardır. Türkiye'de bu alanlardan 305 adet var.

Başlıkta bahsetttiğim Beypazarı Doğa Evi Doğa derneğinin Beypazarında ki çalışma ürünlerinden birisi. Doğa evi şuanda bilgi merkezi, kahve ve çay içebileceğiniz üstelik isterseniz konaklayabileceğiniz bir yer.
Alt katta kahve içip, bölge ve bölgede yaşayan canlılar hakkında bilgi alabilir, üst katta ise konaklayabilirsiniz. 85 yıllık eski bir Beypazarı konağı olan Doğa Evi Beypazarı belediyesinin desteği ile iç yapısı bozulmadan restore edilmiş. Buradan kazanılan gelir bölge doğasının korunması ve tanıtılması için kullanılıyor.

Geçen hafta bir arkadaşım ve hocamla beraber ziyaret ettik. Hocamız bizden öncede gittiği için biliyordu ama oda her gidişinde aynı heyecan ve hayranlıkla gidiyor. Ben açıkçası bu kadar etkileneceğimi düşünememiştim. Herhalde aramızda geçen ufak konuşmayı sizlere söylesem her şeyi çok rahat bir şekilde özetleyebilirim.
[ Otobüsle Beypazarına giderken ]
Ben: Hocam hergün buraya git gel yapılır mı ya?
Seda: Gelen giden var İsmail..
İsmail: Valla ben olsam herhalde okulu bırakırdım...
[5-6 saat sonra ]

Adem[doğa evi sorumlusu]: Arkadaşlar saat yedi oldu artık yavaştan dönelim..
İsmail: Şaka mı yapıyorsunuz? O kadar oldu mu ya..
Sedef[arkadaş]: Gerçekten o kadar oldu mu?          
                                                                         
[Dönüş yolunda]
Ben: Hocam her hafta sonu gelip giderim ya nolcak.
Gerçekten muhteşem bir yer. Eğer doğa içinde yaşamayı seven ve doğaya meraklı biriyseniz hele ki etrafımızın iyice beton yığınları ile kaplanmaya başladığı şu zamanda emin olun asla pişman olmayacağınız bir deneyim yaşayacaksınız. 
Gittiğimiz zaman ne yapabilirim derseniz?
Kuş gözlemi yaparak akbabalardan tutun avrupanın en yırtıcı kuşlarından örneklere kadar canlılar görebilir, muhteşem güzellikte vadileri ziyaret edebilir ve aslında ülkemizin ne kadar harika yerlere sahip olduğunu çok net bir şekilde anlayabilirsiniz.
Bunlar Beypazarında görebileceğiniz canlı türlerinden bazıları 
Sakallı akbaba
Baştankara
Kızılgerdan
Misafirlere sunum yapılırken
Doğaseverlerin sayısının çok olması herkesi mutlu etmeli

Doğa Evinin Bahçesi
Sabakoz Vadisi

Beypazarı Doğa Evi Facebook grubu
Doğa Derneğinin internet sitesi : http://www.dogadernegi.org/

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

0 yorum:

Yorum Gönder